Bu yazıda; kredi notunu etkileyen faktörler hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Kredi notu neden düşer? Kredi notunu düşüren sebepler nelerdir? Kredi notunu ne düşürür? Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Kredi Notu Hakkında Ne Biliyoruz?

Bireyler olarak gerek anlık nakit ihtiyaçlarımızı gerekse de ev, araba gibi büyük ihtiyaçlarımızı karşılamak adına bankalara kredi başvurusu yapıp borç para elde ediyoruz. Esasen aylık geri ödemeleri düzenli yaptığımız takdirde bankalar, borç edinme konusunda en verimli seçenekler arasında yer almakta. Fakat bankalar, kredi başvurusu yapan herkese kredi vermez. Banka kredisi alabilmek için bazı kriterler mevcuttur ve bunların başında da kredi notu gelmektedir. Findeks adlı kuruluş tarafından beş derecelendirme üzerinden hesaplanan kredi notu, kişilerin finansal performanslarını gösteren bir not aralığıdır. Sıfır ile 1900 puan arasında yer alan kredi puanları; çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak adlandırılmıştır. Kredi notu düşüklere kredi çıkma ihtimali az olduğundan bu kişilerin kredi başvurusu yüksek ihtimalle olumsuz sonuçlanır. Peki kredi notunu düşüren sebepler nelerdir? Hangi durumlarda kredi notumuz düşer, inceleyelim.

 

Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir?

Kredi notunu düşüren sebepler incelenmeden önce kredi notunun nasıl belirlendiğini bilmek gerekir. Kısa bir açıklama yapacak olursak Findeks kredi notu; kredi borcunu düzgün ödeme alışkanlıklarına, toplam kredi borç miktarına, kredi kullanım yoğunluğuna ve diğer birkaç faktöre bağlı olarak belirlenmektedir. Şimdi bu kriterlere bağlı olarak kredi notu neden düşer, hangi durumlarda kredi puanı düşer, inceleyelim.

 

Zamanında Ödenmeyen Kredi ve Kredi Kartı Borçları Çok Önemli

Bir bankadan kredi çektiğinizi varsayalım. Bu kredi için yapılan ödeme planı doğrultusunda ödemelerinizi düzenli olarak yerine getirmediyseniz ve bu durum süreklilik arz etmişse kredi notunuzun düşeceği bir gerçektir. Nitekim kredi notunu oluşturan ve kredi notunu düşüren şeyler arasında en önemlisi bankalara olan borcun düzenli ödenip ödenmediğidir. Kredi kartlarında da aynı durum geçerlidir. Kartınızın ekstresi geldiğinde, minimum ödeme tutarı olan asgari ödemesini son ödeme tarihinden önce ödemezseniz kredi puanınız hemen etkilenir.

 

Bankalara Olan Toplam Borçlarınız da Etki Ediyor

Kredi notunu düşüren nedenler arasında en az bilineni budur. Birçok tüketici bu konuda yeterli bilgiye sahip değil ya da yanlış bilgilerle hareket ediyor. Örneğin bugün itibariyle 20.000 liralık bir kredi çektiniz. Ertesi günden itibaren kredi notunuz düşer. Peki neden? Findeks kredi notu oluştururken kişilerin risk raporlarını da belirler. Bir kişinin toplam borcu arttıkça doğal olarak yeni bir krediyi ödeme gücü azalacaktır. Findeks de bunu göz önünde bulundurarak kişinin kredi notunu düşürür ve bankalara risk sinyali verir. Birçok kişi, “ben sayısız kredi çektim ve hepsini ödedim, yeni kredimi de düzenli şekilde ödememe rağmen kredi notum neden düşük” şeklinde eleştiride bulunuyor. Fakat konuda da belirttiğimiz gibi hali hazırda bankalara olan toplam ödenmemiş borç miktarınız yüksekse kredi notunuz düşük seviyede kalır. Şunu da unutmamak gerekir ki ödemelerinizi düzenli olarak yapmaya devam ederseniz toplam borç miktarınız azalacağı için findeks kredi notunuz da yükselmeye devam eder.

 

Bunlar da Kredi Notunu Düşüren Nedenler Arasında!

Kredi notunu düşüren nedenler arasında bilinçsizce yapılan kredi başvuruları ya da kredi kartı limit arttırma talepleri de yer almaktadır. Peki bunlar nasıl etki ediyor? Bilindiği üzere bankalara yapılan kredi başvuruları, kişinin kredi notuna ve diğer kriterlere göre değerlendirilmektedir. Eğer ki başvuru yapan kişinin kredi notu düşükse veya kredi notu iyi olmasına rağmen geliri veya çalışma durumu yeterli değilse kredi başvurusu reddedilir. Her reddedilen kredi başvurusu da kredi notunu olumsuz etkiler ve notun düşmesine yol açar. Kredi kartı limit arttırma ya da maaş arkası olarak bilinen esnek hesapların limitini arttırma talepleri de kredi notuna etki eder. Eğer kart limiti ya da hesap limiti arttırma talebiniz olumsuz sonuçlanırsa bu da kredi notunuzu düşürür.