Bu yazıda, kredi notu düşük olanlara kredi çıkma ihtimallerinden bahsedilmektedir. Kredi notu düşük olanlar kredi çekebilir mi? Kredi puanı düşük olanlara kredi çıkma ihtimali nedir? Kredi notu düşük olanlar nasıl kredi çekebilir? Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar var mı? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Çıkar Mı?

Kredi notu düşük olanlara kredi çıkma ihtimalini değerlendirebilmek için öncelikle kişinin kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi notu sorgulama işlemini yapması gerekmektedir. Sorgulama sonucunda kredi notu düşük olan kişiler, bankaların kredi notu düşüklere özel olarak sunmuş olduğu kredi kampanyaları üzerine yoğunlaşarak en iyi kredi olanağını bulmaları doğru olacaktır. Kredi notu dışında talep edilen kredi miktarı da kredi başvurusunun değerlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Yüksek miktarda kredi başvurusu yapan bireyin talebi, kredi notu iyi olsa bile reddedilebilir. Bu nedenle kredi notu düşük olanlara kredi çıkma ihtimali, talep edilen kredi tutarı düşük olduğunda daha yükselebilir.

 

Findeks Kredi Notu Kaç Puan, Çok Önemli!

Bilindiği üzere FİNDEKS adlı kuruluş tarafından oluşturulan kredi notu aralıkları; en iyiden en kötüye olmak üzere toplam 5 seviyede sınıflandırılmıştır. Kredi notu düşük olanlara kredi çıkabilmesi için kredi notunun belli bir seviyenin üstünde olması gerekir. Genel olarak kredi notu 1000 puan altında olanlara kredi çıkma ihtimali çok düşüktür. O nedenle kredi notunuzun 1000 puan üstünde olması çok önemlidir. Eğer çok riskli grubunda değilseniz, bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. Bu risk derecenize göre, kefil ile, ipotek ile, çeşitli teminatlar ile birlikte de değerlendirilecektir. Kredi miktarınız da bu değerlendirmede önemli bir etken olacaktır. Çünkü, bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerini değerlendirirken, özellikle riskli olan müşterilerine daha az tutarlarda kredi onayı verirler.

 

Teminat ya da Kefil ile Kredi Notu Düşüklere Kredi Çıkabilir!

Kredi verecek banka, riskli müşterilerine yani kredi notu düşüklere kredi verirken kendisini güvence altına almak isteyecektir. Bunu çeşitli yöntemlerle yapsa da en çok önem verdiği konu teminat gösterilmesidir. Bu teminat talep edilen tutara göre değişiklik göstermektedir. Eğer ki kredi notunuz düşükse ve banka tarafından riskli müşteri olarak görülüyorsanız bu durumda kredi başvurularınız anında reddedilir. Fakat kendinize ait ev, arsa gibi gayrimenkuller ya da araba gibi taşınır mallar varsa bunları teminat olarak gösterip ipotek etmek suretiyle kredi çekebilmeniz mümkündür. Nitekim bu ipotekler kredinin olası ödenmeme durumlarında banka için güvencedir. Bunlara ek olarak sabit maaşı olan emekliler ya da kamuda çalışan memur vb. kişiler de kefil olarak gösterilip kredi başvurusu yapılabilir.